Slnko a Vaša pokožka

Pre mnoho ľudí je slnečný deň dôvodom k radosti – slnko stimuluje Váš mozog k uvoľňovaniu hormónu dobrej nálady serotonínu, a podporuje v tele tvorbu vitamínu D, ktorý je kľúčový pre rozvoj kostí. Slnko je dobré a potrebujeme ho, predstavuje však tiež riziko pre zdravie pokožky.

Nebezpečenstvo vystavenia pokožky slnku

Kožný zápal (spálenie slnkom)

Ak je pokožka vystavená slnku príliš dlho, môže dôjsť k jej začervenaniu a môže byť bolestivá. Tento stav sa označuje ako spálenie slnkom. Ide o poškodenie spôsobené intenzívnym ultrafialovým žiarením (UV žiarením) vydávaným slnkom. Veľa ľudí nevie, že spálenie slnkom je akútny zápal kože (medicínsky označovaný ako dermatitis solaris).

Rozšírenie ciev vedie k zvýšeniu krvného toku v postihnutej oblasti a spôsobuje rôzne nepríjemné príznaky, napríklad:

  • pocit pálenia,
  • svrbenie,
  • opuch,
  • začervenanie,
  • tvorbu pľuzgierov.

Ako si zodpovedne užívať slnko

Sledujte čas strávený na slnku

Vyhnite sa vystaveniu slnečnému žiareniu medzi 10.00 a 15.00, kedy je škodlivé UV žiarenie najsilnejšie. Noste ľahké oblečenie, ktoré chráni pred žiarením, napríklad tričká s dlhým rukávom, čiapky a slnečné okuliare. Veľmi malé deti by sa nemali vystavovať priamemu slnečnému svetlu (napr. by ste ich mali udržiavať v tieni).

Slnko a Vaša pokožka

Slnko je prospešné pre zdravie pokožky, môže ju však tiež poškodiť a viesť k zápalu. Zoznámte sa s rizikami vystavenia sa slnku a preventívnymi opatreniami, ktoré môžete podniknúť.

Vyberte si vhodný opaľovací krém

Širokospektrálny opaľovací krém môže poskytovať ochranu pred škodlivým UV žiarením. Pri výbere opaľovacieho krému nezabudnite, že čím svetlejšia je Vaša koža, tým vyšší ochranný faktor SPF potrebujete. Pre deti vyberte čo najvyšší ochranný faktor SPF.

V súlade s pokynmi naneste opaľovací krém a obnovujte ho

Väčšina opaľovacích krémov efektívne pôsobí až po približne 30 minútach, preto ich naneste ešte predtým, ako sa vystavíte slnku. Upozorňujeme, že ochrana nie je potrebná iba v horúce a slnečné dni – spálenie slnkom hrozí, aj keď je zamračené alebo dokonca aj za chladného počasia alebo keď sneží (nezabudnite používať opaľovací krém, aj keď lyžujete).

Ako liečiť spálenie slnkom

Ak je pokožka vystavená nadmernému slnečnému svetlu, v tele dochádza k obrannej reakcii a uvoľňuje sa histamín. Histamín spôsobuje kožné reakcie, ktoré majú obvykle podoby rôznych príznakov, napríklad svrbenie, začervenanie a pálenie (teda príznakov súvisiacich so spálením slnkom). Antihistaminiká blokujú účinky histamínu, a tým poskytujú úľavu od bežných príznakov spálenia slnkom.

Čo spôsobuje podráždenie pokožky a čo sa s tým dá robiť?