Svrbiaca koža

Svrbenie kože môže byť nepríjemné, ale rovnako ako bolesť to môže byť spôsob, akým Vás telo varuje pred poškodením. Zistite, čo svrbenie spôsobuje a ako ho môžete liečiť.

Príčiny svrbiacej kože

Svrbenie alebo vyrážka môžu byť spôsobené rôznymi faktormi od reakcie na vlnený sveter až po reakciu tela na vírusovú infekciu, ako sú ovčie kiahne.

Bežné príčiny podráždenia kože (svrbenia) zahŕňajú:

  • poštípanie hmyzom (komáre, osy, včely),
  • alergické reakcie na tkaniny, ako je vlna, alebo materiál, ako je latex,
  • existujúce kožné problémy, napríklad dermatitída alebo ekzém,
  • potraviny a vplyvy diéty (napr. alergická reakcia na citrusové plody, mlieko, vajcia, arašidy alebo kôrovce),
  • zvieracia srsť alebo chlpy (napr. alergia na mačky alebo psy),
  • nečistoty (napr. výfukové plyny),
  • prirodzené alergény (napr. peľ),
  • ovčie kiahne,
  • klimatické podmienky, napríklad slnko, teplo alebo chladné počasie.

Svrbenie kože – neškodné alebo škodlivé?

Svrbenie môže postihovať celé telo alebo špecifickú oblasť (lokalizované svrbenie). Môže byť mierne nepríjemné alebo tak intenzívne, že narúša schopnosť spať alebo pracovať. Svrbenie spôsobené poštípaním hmyzu alebo zvieracou srsťou zvyčajne pominie v rámci niekoľkých hodín alebo dní a od príznakov je možné si uľaviť pomocou liečby liekmi proti alergii, tzv. antihistaminikami.

Príčiny svrbenia kože

Svrbiacu kožu môžu spôsobiť rôzne faktory od emočných vplyvov, cez vplyvy okolitého prostredia až po vírusy. Zistite, ako môžete identifikovať príčinu svrbenia.

Ak však zostáva príčina svrbenia neznáma, zvážte vedenie „kožného denníka“, ktorý Vám pomôže identifikovať možné spúšťače, a navštívte špecialistu na alergie (alergológa), ktorý Vám asi urobí testy na alergie. V niektorých prípadoch môže svrbenie kože signalizovať iné ochorenie. Ak máte podozrenie, že ide o tento prípad, poraďte sa s lekárom.

Prečo si škrabeme svrbiacu kožu?

Ak Vás svrbí koža, prirodzenou reakciou je poškriabať sa na postihnutom mieste. Škrabanie poskytuje úľavu, a aj keď neodstránime príčinu svrbenia, mierna bolesť spôsobená škriabaním odvedie našu pozornosť od svrbenia. Okrem krátkodobej úľavy však škrabanie neprináša žiadne výhody. Mali by ste nutkaniu poškriabať sa odolávať.

Čo spôsobuje podráždenie pokožky a čo sa s tým dá robiť?